Sviatok detí oslávili v spoločnosti svojich väčších kamarátov, aj deti materskej školy v školskom areáli. Dobrá nálada, pekné počasie, hudba, súťaže, hry, rozprávkové bytosti, maľovanie na fóliu, medaile a odmeny boli súčasťou tohto dňa. Deti si ho naozaj krásne užili.
Novinky
DEŇ DETÍ v materskej škole
- 82
Výlet do Piešťan, návšteva Eko Parku Piešťany
Žiaci tretieho a štvrtého ročníka už majú svoj tohtoročný výlet za sebou. Navštívili EKO Park Piešťany, kde mali možnosť vidieť množstvo exotických zvierat. Pani ošetrovateľka ich pustila do klietok k papagájom, morčatám, zajacom, korytnačkám i ovečkám, lamám a kozám. Mohli zvieratká nakŕmiť aj pohladkať. Po návšteve ZOO parku sa vyšantili do sýtosti v nádhernom zábavnom parku plného rôznych atrakcií. Po dobrom obede pokračovali plavbou na lodi po rieke Váh, ktorú si rovnako s radosťou užívali.
Domov odchádzali spokojní, plní krásnych zážitkov.
O rok sa k zvieratkám s radosťou určite vrátime.
206
Výlet Beckov, Piešťany
Dňa 27. mája sme si konečne po dlhom čase opäť mohli užiť školský výlet.
Žiaci šiesteho ročníka a niekoľko žiakov piateho a ôsmeho ročníka spoločne navštívili niekoľko pekných miest.
Prvou zastávkou bola pre nás zrúcanina stredovekého hradu Beckov, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Napriek prebiehajúcim rekonštrukčným prácam v jednej časti hradu, bola prehliadka veľmi pútavá. Počas prechádzania hradnou zrúcaninou sme sa dozvedeli veľa o živote na stredovekom hrade a o jeho majiteľovi vojvodovi Stiborovi a jeho žene s nevšedným menom Dobrochňa. V legendami opradenom hrade sme si prezreli hradnú kaplnku , herňu a vychutnali nádherné výhľady na okolie z útesu Považského Inovca.
Ďalšou našou zastávkou bolo Vojenské historické múzeum v Piešťanoch. Expozícia múzea prezentuje výzbroj, výstroj a techniku používanú v čs. armáde od konca II. svetovej vojny až po rok 1992. Je umiestnená na ploche väčšej ako 41 000 m2 a je členená na vonkajšiu a vnútornú časť. Edukovaní lektori odpovedali deťom na množstvo zvedavých otázok a detailne im predstavili delostreleckú, tankovú, ženijnú aj leteckú techniku a techniku protivzdušnej obrany. O nevšednom zážitku a splnenom sne svedčí aj výrok jedného nášho žiaka po prehliadke: “ teraz už môžem zomrieť“.
A ako bonbónik na koniec výletu sme si užili plavbu loďou po rieke Váh. Na výletnú loď Trojan sme nastúpili z pravého brehu rieky v blízkosti Kolonádneho mosta. Počas 50 min. okruhu k Vtáčiemu ostrovu a späť sme sa nie len občerstvili v lodnom bufete a kochali sa výhľadmi na brehy rieky , ale mali sme aj možnosť z blízkosti pozorovať nálety čajok z okien hlavnej krytej paluby či priamo na slnečnej otvorenej hornej palube.
Počas celého výletu sme mali nádherné slnečné počasie a cesta domov nám ubehla veľmi rýchlo. Už teraz sa tešíme na ďalší zaujímavý výlet, na ktorom spoznáme krásy Slovenska a naučíme sa veľa nového..ale to až v budúcom školskom roku.
90
Beseda so včelárom
Dnes, dňa 25. mája 2022, sa v našej škole uskutočnila beseda s pánom Pavlom Barátom, ktorý je dlhoročným včelárom. Na úvod treba pripomenúť, že táto beseda sa mala uskutočniť už na jeseň. Práve vtedy totiž žiaci šiesteho ročníka preberajú na hodinách biológie učivo o včelách.
Ale, na druhej strane, teraz, na jar, kvitne agát, a ten majú naše včielky oveľa radšej ako upršané jesenné počasie!
Pán včelár nám porozprával o živote včielok, o starostlivosti o ne, o ich prikrmovaní počas zimy, starostlivosti v čase chorôb. Najviac vyzdvihol ale ich význam pre človeka, ktorý nám prinášajú v podobe sladkého a zdravého medu, ale aj propolisu, peľu a vosku.
My si ale musíme uvedomiť hlavný význam včiel pre prírodu a to je – opeľovanie. Pretože, ako povedal Albert Einstein: „ Ak uhynie posledná včela, ľuďom zostávajú štyri roky života.“
Pán Barát si so sebou priniesol množstvo zaujímavých pomôcok, ktoré mu slúžia pri jeho práci: menší úľ na zbieranie novovytvoreného roja , dymák, rámiky, plásty z vosku. Videli sme metličku na zmetanie neposedných včielok, aj hrebeň na odviečkovanie buniek pri stáčaní medu. Tak isto aj odev, ktorého použitie nám aj predviedol.
Nakoniec prebehla krátka diskusia, v závere ktorej pán včelár daroval deťom pohárik medu, ktorý si hneď mohli aj ochutnať.
Rada by som poďakovala pánovi Barátovi za jeho ochotu a trpezlivosť, ale aj jeho vnučke, Magdalénke Matejovej, ktorá nám túto výbornú besedu pre šiestakov zabezpečila.
10
Nie je sacharid ako sacharid
Súčasťou učiva chémie v deviatom ročníku sú aj prírodné látky. Medzi ne patria aj sacharidy, nie príliš odborne nazývané cukry.
Ale – nie je cukor ako cukor. Každý má iné vlastnosti a účinky na ľudský organizmus. O základných vlastnostiach a účinkoch sacharidov sa žiaci učili na klasických vyučovacích hodinách, ale o tom, ako sa sacharidy správajú počas reakcie s vybranými chemickými zlúčeninami, sa presvedčili počas laboratórnej práce.
Keď k tomu pridali zahrievanie, začali niektoré z nich meniť aj farby.
Ozaj, vedeli ste, že aj škrob a celulóza patria medzi sacharidy?
1
Divadelno – historická exkurzia v Nitre
Dňa 20.5.2022 sa žiaci viacerých tried druhého stupňa po dlhej dobe konečne vybrali na exkurziu do Nitry. Máloktorí žiaci to možno vedia, ale: „Exkurzia je dočasné prenesenie vyučovacieho procesu z prostredia triedy do reálneho prostredia.“
A práve v tomto duchu, poznávacom, ale aj zábavnom, sa naša exkurzia niesla. Najskôr sme boli na výbornom divadelnom predstavení Robin Hood od režiséra Jána Luterána. Autorská rozprávka bola na motívy legendy o bájnom anglickom ľudovom hrdinovi Robinovi Hoodovi, ktorý údajne žil v Sherwoodskom lese v Nottighamshire v strednom Anglicku v čase vlády kráľa Richarda I. Levie srdce. Robin Hood bol šľachetný zbojník, pomstiteľ bezprávia a ochranca chudobných. Okrem dobrodružstva, tajomstva, odvahy, lásky (Robina k Lady Marion) prináša hra pozitívne hodnoty ako: boj proti bezpráviu, boj za spravodlivosť, ochranu utláčaných a chudobných, ale hlavne je to príbeh, kde dobro v podobe hrdinského Robina Hooda zvíťazí nad zlom, ktoré stelesňuje postava zlého šerifa z Nottinghamu.
Po divadelnom predstavení sa niektorí žiaci vybrali na prehliadku Nitrianskeho hradu, kde sme mali rezervovanú prehliadku so sprievodcom v dobovom kostýme s názvom: „Veľká Morava a svätí Cyril a Metod.“
Veľmi pútavým spôsobom sme sa dozvedeli o osídlení nášho územia ešte za čias Nitrianskeho kniežatstva a Veľkej Moravy, prezreli sme si Katedrálu sv. Emeráma, Kazematy a Diecézne múzeum. Najviac zdatní vystúpili aj na vežu katedrálneho chrámu.
Videli sme knihy písané v hlaholike, cyrilike, ale aj najstaršiu ilustrovanú knihu Nitriansky evanjeliár z 11. storočia. Pán sprievodca okrem Cyrilo-metodskej tradície spomenul aj staršiu a novšiu históriu hradu.
Žiaci si obohatení novými poznatkami unavení sadali do autobusu a – dúfajme, že mali na čo spomínať.
125
Druhé miesto na Krajskom kole biologickej olympiády, kat.E a úspešný riešiteľ na Krajskom kole chemickej olympiády, kat.D
Tento školský rok praje našim deviatakom, ktorí o chvíľu vyletia z hniezda našej školy. Pred odletom ešte stihli úspešne reprezentovať našu školu v krajských kolách biologickej a chemickej olympiády.
Žiak 9.A triedy, Sebastián Jozef Savara, ktorý zvíťazil na Okresnom kole biologickej olympiády, kat. E, odbor geológia, sa dňa 17.5.2022 zúčastnil krajského kola, kde skončil na výbornom druhom mieste!
Okrem toho, dňa 28.4.2022, sa žiak Tomáš Dunca, ktorý skončil na Okresnom kole chemickej olympiády, kat. D na druhom mieste, zúčastnil taktiež krajského kola. Síce sa neumiestnil na víťazných miestach, ale bol úspešným riešiteľom.
Obom žiakom srdečne blahoželáme a prajeme im veľa úspechov v ďalšom štúdiu!
Zdravá desiata z našej úrody
Do fotogalérie bol pridaný nový album Zdravá desiata z našej úrody.
Naši žiaci si v marci zasadili malé kúzelné semienka, pravidelne sa o ne s láskou starali a nakoniec im vyrástli krásne ružové reďkovky. Spoločnými silami sme si pripravili zdravú desiatu z našej úrody.
26
MATEMATICKÝ KLOKAN
Ešte 11. apríla sme opäť aj na našej škole súťažili v obľúbenej najväčšej medzinárodnej žiackej súťaži Matematický klokan. Rovnaké úlohy ako my riešilo šesť miliónov žiakov z celého sveta.
31 detí z rôznych ročníkov, vrátane prvákov, riešilo zábavné, vtipné a netradičné úlohy, ktoré preverili ich logické myslenie a čítanie s porozumením.
Už teraz si súťažiaci môžu nájsť svoj vyhodnotený test po zadaní prideleného kódu na úvodnej stránke súťaže.
Každý klokanista získa na pamiatku za účasť v súťaži malý darček- ceruzku, zvýrazňovačku alebo pero.
Žiaci postupujú aj do žrebovania o päť mobilov. Diplomy a ceny pre všetkých a ceny pre najlepších dostanú súťažiaci začiatkom júna, kedy vám ponúkneme na našej stránke školy aj fotografie z odovzdávania diplomov a cien.
DEŇ NARCISOV
TENTO ROK SME SI VŠETCI MOHLI NARCIS PRIPNÚŤ OPÄŤ AJ V NAŠEJ ŠKOLE.
Na Slovensku je veľa vzácnych zbierok.
Pre ľudí s rakovinou je však zbierka narcisov tá najvzácnejšia.
Deň narcisov bol 28. apríla.
Stačilo dobrovoľníkom, z radov našich žiakov, prispieť dobrovoľným príspevkom do pokladničiek.
Liga proti rakovine v tomto čase už tradične zorganizovala verejnoprospešnú zbierku na pomoc pacientom s týmto ochorením, konala sa už 26.krát. A my sme sa ako škola po dvoch rokoch konečne mohli pripojiť a pomôcť.SPOLU SA NÁM PODARILO VYZBIERAŤ 247, 93 €
Ďakujeme všetkým, ktorí chcú pomáhať.
Hasenie ohňa
Počas predchádzajúcich vyučovacích hodín sa žiaci siedmeho ročníka učili o horení. Okrem teoretických vedomostí si vyskúšali aj podmienky horenia pri realizácii jednoduchého pokusu.
Ale čo sa stane, keď sa plameň nekontrolovane rozšíri? Môže vzniknúť veľmi nebezpečný požiar. Požiar sa hasí rôznymi hasiacimi prístrojmi, z ktorých penový a snehový využívajú pri hasení plyn oxid uhličitý, ktorý je nehorľavý a ťažší ako vzduch, takže „zadusí“ aj plameň.
Žiaci sa rozhodli, že si vyskúšajú vlastnoručne zhotoviť jednoduchý hasiaci prístroj, pri ktorom bude oxid uhličitý zohrávať dôležitú úlohu pri hasení. Postačila im na to plastová fľaša so slamkou, sóda bikarbóna, ocot a prostriedok na umývanie riadu.
Vzniknutý oheň sa podarilo zahasiť všetkým dvojiciam, niektoré dvojice omylom hasili aj spolužiakov 😊.
Farebné indikátory
- 8
Žiaci ôsmeho ročníka preberajú na hodinách chémie vlastnosti kyselín a zásad, predovšetkým hydroxidov. Pre niekoho je táto téma zaujímavá aj po teoretickej stránke, iní žiaci si vlastnosti týchto zlúčenín jednoduchšie zapamätajú pomocou vlastnoručne pripravených pokusov. Lebo – ako povedal učiteľ národov Ján Amos Komenský: „Neverte všetkému, čo sa vám predkladá. Skúmajte a presvedčte sa sami o všetkom.”
Kyslosť a zásaditosť roztokov zisťujeme pomocou tzv. indikátorov – chemických látok, často prírodného pôvodu, ktoré svojou zmenou sfarbenia indikujú kyslú, neutrálnu, alebo zásaditú látku. Výborným prírodným indikátorom je výluh z červenej kapusty, ktorý si žiaci spravili sami. A čo im vyšlo? Pozrite sa!
Dôležitá prvá pomoc
- 16
To, že prvá pomoc je dôležitá, vedia už aj deti v škôlke. Neraz sa im stalo, že potrebovali obviazať prštek, či zalepiť leukoplastom odreté koleno.
Žiaci siedmeho ročníka sa počas praktických aktivít na hodinách biológie naučili podávať tzv: KPR – Kardiopulmonálnu resuscitáciu. Ide o poskytnutie prvej pomoci v prípade, ak pacientovi nebije srdce a nedýcha. Používa sa pri tom schéma 30:2 (tridsať stlačení hrudníka a dva vdychy). Pri tejto aktivite je samozrejme potrebná resuscitačná figurína a – samozrejme, žiaci museli poznať správny postup pri zachraňovaní. Všetci sa naozaj veľmi snažili – lebo, veď prvá pomoc je dôležitá.
„Keď niekto zachráni jediný život, je to, akoby zachránil celý svet; keď niekto zničí jediný život, je to, ako keby zničil celý svet.“ — kniha Talmud
(Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/304713-talmud-ked-niekto-zachrani-jediny-zivot-je-to-akoby-zac/)
DEŇ MATIEK
Druhá májová nedeľa patrí sviatku našich mamičiek. Po dvoch pandemických rokoch oslávili tento deň aj deti materskej školy so svojimi rodičmi. Telocvičňa školy sa po úpravách zmenila na kultúrny stánok a deťúrence svojim oduševneným kultúrnym vystúpením potešili srdiečka svojich mamičiek. Bol to pre ne tej najkrajší darček, aký len mohli dostať.
82
Deň Zeme na 2.stupni
Po celom svete sa počas Dňa Zeme organizujú rôzne aktivity. Prispeli sme i my s našimi žiakmi. Na Deň Zeme naši žiaci spoločne vyrobili dva hmyzie hotely, ktoré sme umiestnili na stromy pri našej škole. Dúfame, že sa hmyzu bude s nami dobre spolunažívať, pretože hmyz je nádej ľudstva.
Na počítačovo-grafickom krúžku, aj keď neskôr, sa žiakom podarilo vytvoriť pekné plagáty.
Žiaci sa tiež v rámci ochrany Zeme môžu zapojiť aj do súťaží, ktoré každý mesiac ponúkame na www.bezkriedy.sk, kde uverejňujeme každomesačné výzvy súťaže Zatoč s odpadom - môžu sa zapojiť každý mesiac, ale stačí aj len jeden mesiac. Pri zapojení sa do fotografickej súťaže Jarné upratovanie s Maxom môžu žiaci vyhrať exkurziu pre svoju triedu.
10
Zápis detí do materskej školy
Riaditeľ Základnej školy s materskou školou Preseľany 580 oznamuje, že zápis detí do materskej školy pre školský rok 2022/2023 sa uskutoční v dňoch 2. 5. 2022 a 3. 5. 2022 v čase od 13:00 hod. do 16:00 hod. v budove MŠ.
Žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie do materskej školy (spolu s potvrdením o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast, ktoré obsahuje aj údaj o povinnom očkovaní) je možné doručiť:
- osobne v budove materskej školy,
- elektronickou formou a to, vyplnením elektronickej žiadosti na webovej stránke školy www.zspreselanyedupage.org a následným podpísaním oboma zákonnými zástupcami v deň zápisu.
Žiadosť podpisujú obaja zákonní zástupcovia dieťaťa. Na prihláške postačuje podpis len jedného zákonného zástupcu, ak sa zákonní zástupcovia dohodli, že prihlášku podpisuje iba jeden zákonný zástupca, a ak o tejto skutočnosti doručia riaditeľovi školy písomné vyhlásenie - Príloha č. 3 MŠVVaŚ SR prloha__3_pisomn_vyhlsenie_zapis_MS_2022.doc
Na zápis je potrebné priniesť:
- rodný list dieťaťa,
- občiansky preukaz zákonných zástupcov.
Žiadosť v papierovej forme: ZIADOST_do_MS_2022_2023(2).doc
Zároveň Vás informujeme, že dňa 25.apríla 2022 od 16:00 hod. do 17:00 hod. bude v budove MŠ „Hodina otvorených dverí“.
Deň Zeme na 1. stupni
Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň Zeme na 1. stupni.
Aj žiaci ZŠ s MŠ Preseľany milujú svoju planétu Zem. Aj tento rok 22. apríla za pomoci p. učiteliek 1. stupňa a žiakov 9. A a p. školníka vysádzali v átriu stromčeky a kríky. Spoločnými silami sme si upravili a upratali okolie našej školy a naučili sme sa aj prečo je naša planéta Zem taká dôležitá!
4543
"Hodina otvorených dverí" v MŠ
- 4
Ďalší úspech našich žiakov v biologickej olympiáde
Dňa 21. apríla 2022 sa v Základnej škole sv. Don Bosca v Topoľčanoch konalo Okresné kolo biologickej olympiády, kat. D. Súťažilo sa v dvoch disciplínach: v teoreticko – praktickej časti a v projektovej časti.
Našu školu v projektovej časti reprezentovala žiačka 7.A triedy Natália Záhumenská s projektom: „Pozorovanie správania sa vtáctva na kŕmidlách a v ich okolí v obci Preseľany“ a žiak 7.B triedy Matúš Rybár s projektom: „Problematika znečistenia sveta a obcí Preseľany, Kamanová, Výčapy –Opatovce, Podbrezová, Valaská - časť Piesok,Horná Lehota a diaľnica R1 odpadom.“
Natálka obhájila minuloročné prvé miesto, Matúš sa umiestnil na štvrtom mieste.
Oba projekty si môžete pozrieť na chodbe našej školy, kde sa už nachádza aj minuloročný Natálkin víťazný projekt: „Pozorovanie života vodného vtáctva na vodnej nádrži Bodokv blízkosti obce Horné Obdokovce.“
Veľká noc v materskej škole
- 23